Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pravěk

20. 9. 2007
Pravěk

Paleolit-(starší doba kamenná) nejdelší úsek pravěkých dějin. Základní surovina (kost, dřevo, kámen)
Způsob opracování kamene -štípání=štípaná industrie.
Archeologické nálezy: hroby lidí, chýše, předměty denní potřeby umělecké předměty, šperky.

Zemi obývalo asi 125 tis. lidí. Základem hosp. života: sběr plodin, lov zvěře= nevýrobní (přisvojovací) způsob života. Existovala přirozená dělba práce.Muž- ochránce, lovec, žena- sběračka plodin, udržovatelka rodu.
Mezolit-(střední doba kamenná) v mezolitu nebyl už jenom lov a sběr jediným způsobem zdrojem obživy.
Začali se tvořit lesy v nich žila les. zvířata, která lovci lovily.


Neolit-(mladší doba kamenná) začali se vyrábět potraviny, a pěstovat obiloviny a luštěniny v Americe brambory.
Začala se vyrábět pevná obydlí. Začaly se vyrábět hliněné nádoby na vaření a uchování potravin. V kultu měla důležitou roli žena-matka. Začali se pohřbívat lidi. Mezi 40 000- 10 000- první komunikace lidí. Zákl. spol. jednotkou je tlupa.

Eneolit- (pozdní doba kamenná) archeologické prameny: sídliště, pevné domy, keramické nádoby, předměty denní potřeby, pohřebiště-Bylany u Kutné hory. V této době vrcholí tzv. neolitická revoluce. Objevuje se tzv. první velká dělba práce (oddělení dobytkářsko-pasteveckých kmenů od zemědělských kmenů)

Doba bronzová- Archeologické prameny: Depoty (hromadné naleziště bronzu a mědi. Různé druhy pohřbů, lidská sídliště, různé druhy keramických nádob. Došlo ke druhé velké společenské dělbě práce (vznik řemesel, oddělení od zemědělství). Nejprve byly známy předměty z mědi zpracování za studena později odlévání mědi do kamenných forem-kadluby. Objevením bronzu byla vyvolána 3 velká dělby společenské práce. Obchodovalo se na velké vzdálenosti.

Starší doba železná- (Hallštatská) v tomto období se objevuje nová surovina železo.Hlubinná těžba: j. Polsko, Dalmácie, Sedmihradsko, Především povrchová těžba: ČM vysočina, Drahanská vrchovina, Blanensko, Mor. Kras. V Býčí skále nalezen v 19. stol. arch. Wanklem obrovské naleziště železných předmětů, bronzový býček a další bronz. předměty. Hallštat- horní Rakousko- Solnohradsko, kde byl objeven rozsáhlý solný důl. Hloubka šachty do 350 m. délka chodeb v podzemí 4 km. Železné a bronzové nálezy, kožené vaky na sůl. Poblíž nalezen hřbitov asi 2 000 lidí. Ne všechny hroby bohatě vyzdobené= společenská diferenciace. Hallštatem končí v Evropě pravěk.

Mladší doba železná-(Latéská) Raná doba dějinná spojená s laténem v Evropě se objevuje etnikum Keltové.
Původní sídla Keltů byla v jihozápadním Německu, východní Francii, přilehlá oblast Švýcarska.
Keltské kmeny: Huedové, Biturgiové, Bójové, Helvetiové, Belgové, Tauriskové, Arueni.
Počátkem 4 stol. zahájili expanzi. Dostali se na Britské o., Na Pyrenejská poloostrov, na Apeninský poloostrov, do stř. Evropy, Na Balkán na sub kontinent Malá Asie-Gatcie.Oppidia- centrum výroby a obchodu výšinná sídla Keltů, budovány na křižovatkách obch. cest., blízko nalezišť surovin. Do nových míst přinášely Keltové laténský styl. šlo o zakřivené linie doplněné zoomorfními a antropomorfními motivy. Keltové na našem uzemí Bójové.
Opidda- asi od 200 př.n.l změnily svůj způsob života. Keltové byly skvělý zemědělci, položily základy kovolitectví, železářství, kovozpracování, dřevozpracování, koželužství.U nás začali razit zlaté mince určené k dálkovému obchodu a stříbrné pro vnitřní obchod.Zlaté platidlo=statéry-Biatec.
Největší poklad nalezen ve Stradonicích u Berouna. Keltská spol. zákl. spol jednotka rodina a rod, největší vážnost nabýval otec(muž), žena měla důstojnou pozici. Nejvyšší spol. jednotkou byl kmen. Včele stál vládce po něm nejvyšší postavení měla šlechta pak svobodni (bohatí, chudí), a nesvobodní (otroci).Důležité postavení měli druidové-kněží.
Bohové:Tarani-bůh nebes, Eusus-obchodu, Tentus-války.
Antropogeneze- vznik člověka: 1. evolucionistickým
2. kreacionistickým
Člověk se dělí do Řádu primátů společné znaky:očnice jsou umístěny dopředu, přední mozek je mohutně vyvinut, palec je oponovatelný prstům, mléčné žlázy jsou v páru umístěny na hrudi.
Podřád- opice- opice starého světa- úzkonosé, Čeleď hominidi tuto čeleď je možno pochopit pomocí tzv. příbuznou čeledí.Nejstarším Rodem čeledi hominidi je Austalopithesus existovaly Druhy- a. robutus, a. afarensis, nejvyšším Rodem HOMO
druhy: H. Habilis- člověk zručný
H. Erectus- člověk vzpřímený
H. Sapiens -člověkrozumnný
poddruh: H. Sapiens Sapiens- člověk dnešního typu
H. Erectrus Pekinesis
H. Sapiens Steinheimn
-nejčastěji používané materiály z níž se vyráběly nástroje: radiolarit, obsidián, křemenec, křemen, křišťál, rohovec.
-Australopythecus- ploché stoličky, krátké špičáky, otvor ze spodiny lebeční byl uprostřed-Taunské dítě-výlisek mozkovny.
-počátek paleolitu malby na stěnách jeskyně, drobná plastika, řezby, rytecká práce.
-vrchol pravěkého umění (45-10 tis. let) nástěnné malby nacházejí se od Uralu až po Střední Evropu.V Evropě nejvíce Franskohyspánská oblast. Nástěnné malby v: Lascoux, Naux, Rouffignau, Peck Merle, Kapová jeskyně, Čoid čenker, Tuc´d Audauber- sousoší pářících se bizonů, důkazy rituálního tance, ALTAMIRA (Sixtinská kaple pravěku) reálně zachycená těla zvířata, Pekárna- souboj bizonů a pasoucí se koně.
-Dolní Věstonice- jediná v ČR paleolitická plastika VĚSTONICKÁ VENUŠE (29 tis.-15 tis.),
výška 11,5 cm, z kostního tuku popele a zbytu hlíny. Žena měla roli reprodukovat rod, neolitické plastiky Střelická venuše, Hlubomašůvecká venuše.
-Reliktní rasy /rasy určené na vymření/ např.: pygmejové, křováci, eskymáci.
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

coooooooooooooooo

(Lily, 24. 11. 2015 18:07)

Oh, škoda že jsem tuto stránku nenašla dříve měla jsem referát na pravěk. Jinak dobrá stranka.

THX

(Marek, 26. 2. 2014 19:53)

Ty vole, teď to vytisknu a mám Domácí Ůkol :DDDD

vlastiveda

(pravek, 18. 3. 2013 17:08)

to je fak dobry!!!!!!:P

ok

(hahaha, 13. 12. 2012 19:38)

:-DDD

nhhjzuizufr

(rtrtrtzčřžčžčř, 10. 3. 2008 16:31)

nejde to tisknout!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Re: nhhjzuizufr

(adfghj, 3. 6. 2012 11:38)

no to už je tak!!!!!!!!

pravěk

(kak, 11. 9. 2008 15:47)

byly jsme tady

Re: pravěk

(samanta, 6. 10. 2011 15:44)

jak by sme tam meli byt kdy jsme este ani nebyli na svete

Hahač

(Lukin, 8. 11. 2010 16:56)

bla ble fuj tajbl..=DD

viborni referat

(tajneeeeeeee, 18. 9. 2010 13:56)

velmi mi ten referat pomohl dik

zuzjzu

(jkhzhhzhmh, 13. 3. 2010 20:03)

super ve škole +++

hezké

(referát, 15. 9. 2009 18:06)

super referát

dík

(velmi dddddobré, 2. 12. 2008 15:15)

povídání bilo super

praveke umeni

(paja, 11. 11. 2008 17:46)

ahoj hele nic proti tvemu referatu ale mel bys tam mit toho vic treba praveke umeni

Tisk referátů

(Adminka, 13. 3. 2008 19:23)

Jde, kdo ví aspoň minimum o počítačích ví, že text stačí zkopírovat do Wordu a vytisknout. Má to lepší kvalitu a navíc si můžete text upravit (písmo/zkrátit/doplnit)