Jdi na obsah Jdi na menu
 


17.11.1989

6. 5. 2007

17. listopad 1989
Prvním velkým podnikem nezávislých studentů se měla stát vzpomínková demonstrace u příležitosti 60. výročí 17. listopadu 1939, dne, kdy nacističtí okupanti zasáhli proti českým vysokým školám. Aby se nedostali hned od samého začátku do rozporu se zákonem, obrátili se s nabídkou spolupráce na městskou vysokoškolskou radu SSM (Socialistický svaz mládeže) v Praze.
Výsledkem jednání byla dohoda, podle níž se demonstrace mohla konat a nezávislí studenti na ní směli pronést projevy. Museli se ale zavázat, že se studentský průvod vyhne středu města.
Povolená cesta směřovala z Albertova na Vyšehrad k hrobu Karla Hynka Máchy, kde se měli účastníci rozejít. Plán nakonec schválil také Městský výbor KSČ (Komunistická Strana Česko-
slovenská) v Praze, který ovšem přesto nechal vyhlásit pohotovost pražské policie. O bezradnosti komunistů v této době nejvíce vypovídá skutečnost, že uložili ministru vnitra, aby oddíly SNB (Sbor Národní Bezpečnosti) zabránily studentům v přístupu do středu města, že však proti nim nesmí zasáhnout silou!
Na Albertov se dostavilo nečekaně velké množství mladých lidí. Přestože připravovatelé shromáždění neplánovali 17. listopad jako střetnutí s režimem, řadoví účastníci smýšleli jinak.
Nad hlavami nesli nápisy Zrušte KSČ, Zrušte StB, Nechceme vládu jedné strany, Chceme jinou vládu, Svobodnou republiku ve svobodné Evropě atd. Ty musely být připraveny předem, demonstranti si je přinesli již z domu.
Organizátoři demonstrace se snažili dodržet slovo a odvrátit ostatní od pochodu do středu města. Stáli napříč ulicí, přesvědčovali jednoho vedle druhého, aby zamířili na Vyšehrad a skutečně se jim to podařilo. Ale lidé toho pořád neměli dost. Na Vyšehradě neskončili, naopak se obrátili a průvod asi 50 000 účastníků táhl po vltavském nábřeží k Národnímu divadlu. Tam již
všude stály policejní jednotky v plné zbroji, v helmách, s laminátovými štíty, připraveny proti lidem zasáhnout. Ti vycítili nebezpečí, které hrozilo, a proto začali skandovat své úmysly: Z Václaváku domů a také Máme holé ruce! U Národního divadla průvod zahnul na Národní třídu, kde mu však po pár desítkách metrů zahradily cestu pořádkové oddíly. V okamžiku kdy průvod opustil Vyšehrad, ztratila demonstrace povolený ráz. Komunistické vedení muselo urychleně rozhodnout, co dělat: situace na Národní třídě se stala výbušnou. Právě zde bylo poslední místo, kde bylo možno studentům zamezit v proniknutí na Václavské náměstí, neboť to byl zásadní požadavek vedoucích činitelů KSČ. Atmosféra byla napjatá k prasknutí - studenti a policisté zde proti sobě stáli jistě hodinu, jedni skryti za štíty z umělé hmoty s obušky v ruce, druzí bezbranní, zpívající různé písně, v rukou nanejvýš květiny či hořící svíčky.
Nakonec policie dvěma proudy sevřela na Národní třídě asi 2000 lidí, kteří teď nemohli dopředu ani dozadu a pustila se do nich. Ozbrojenci opět postupovali s nepochopitelnou surovostí a brutalitou, do bezbranných studentů dokonce najížděl obrněný transportér. Během krátké doby se podařilo dav rozptýlit, na chodnících zůstávali pouze zranění jednotlivci a uprostřed ulice leželo nehybné tělo. Všichni si mysleli, že šlo o mrtvého studenta. Teprve později se ukázalo, že se jednalo o policejní provokaci a na zemi ležel jeden ze spolupracovníků tajné policie, předstírající smrt. Jaký to mělo mít smysl, se nepodařilo zjistit dodneška...
Přestože policie studentskou demonstraci na Národní třídě v Praze rozehnala, znamenal 17.listopad 1989 začátek nového bouřlivého vývoje.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Таможенное оформление грузов 1

(intifs, 5. 7. 2022 5:15)

Таможенная компания «ВЭД ЛАЙН» является внешнеторговой компанией в области импортных услуг и торговли с Поднебесной, также функционирует на рынке Новосибирска. «ВЭД ЛАЙН» https://ved-line.ru обеспечивает своим клиентам безопасные услуги по международной перевозке грузов, таможенному оформлению также сертификации импортных товаров в таможенных постах. Представители компании «ВЭД ЛАЙН» осуществят консультационные услуги в сфере таможенного оформления, а при нужды представят интересы партнера в суде.

No cost monetary training course

(DavidVam, 3. 7. 2022 13:54)

You're fed up of functioning so very hard for the hardly any incentive you get. You desire you can have your freedom back and also do what you intend to do when you intend to do it.

Yet what can take place if you don't decide to change? You won't be able to up your life. Your dreams will certainly never ever come to life.

The time is now for you to get control of your very own monetary success. Own your very own life as well as stop existing like a victim to the system with our FREE guidebook. Start right now and discover out just how easy it may be to live the life that you are entitled to.

Check it out, it's totally complimentary >>> https://4dct.short.gy/big.financial_guide_ <<<

Automate any task on the Internet

(Waynebycle, 3. 7. 2022 6:26)

Does a lot of time go to routine?
Lots of ideas, but no time to implement them?
No time to study programming, but you want to automate everything?
Spending a lot of money on programmers and freelancers?
Can you program, but tired of catching requests and digging in scripts?
Then this program is for you! https://clck.ru/reABP

Выкуп автомобилей DS в СПБ

(Andrewmof, 27. 6. 2022 4:05)

https://vukypavto.ru/ - Срочный выкуп аварийных автомобилей марки Xpeng модели A30, 1944 года выпуска, тип кузова внедорожник 3 дв. с объемом двигателя 1579 коробка передач механическая в Санкт-Петербурге.

We are searching for new team participants [ENTERPRISE OFFER]

(Nathanwoulp, 25. 6. 2022 20:54)

My business is becoming larger so we are in the requirement for even more remote employees.

What you will certainly be doing: As a real-time chat aide you will certainly be paid to respond to live chat messages on a service's website or social accounts.

This includes:

- answering consumer concerns,
- giving sales web links,
- and offering discounts.

Full training is supplied so you do not require any kind of previous associated experience. Contract length: No set period

Rate: $0.50 for every minute ($ 30 per hour).

Skills/background required:.
- Have to have a gadget able to accessibility social and internet site conversation functions (Phone/Tablet/Laptop).
- Be able to function separately.
- Capacity to very closely follow provided steps as well as instructions.

Dependable web connection.

Hours per : Flexible.

Location: Remote job online (favored).

To learn more: https://4dct.short.gy/substantial.social_jobs

Take care,
Nathan

We are looking for new team members

(AnnieVam, 25. 6. 2022 18:43)

Our business is expanding so we are in the need for more remote workers.

What you will be doing: As a live chat assistant you will be paid to reply to live chat messages on a business's website or social media accounts.

This includes:

- answering customer questions,
- providing sales links,
- and offering discounts.

Full training is provided so you don’t need any previous related experience. Contract length: No fixed term

Rate: $0.50 per minute ($30 per hour)

Skills/background needed:
- Must have a device able to access social media and website chat functions (Phone/Tablet/Laptop).
- Be able to work independently.
- Ability to closely follow provided steps and instructions.

Reliable internet connection.

Hours per week: Flexible

Location: Remote work online (preferred)

For more information: https://bit.ly/remote_jobs_offer

Have a great day,
Ann

Выкуп автомобилей Chery в СПБ

(Andrewmof, 25. 6. 2022 17:21)

https://vukypavto.ru/ - Быстрый выкуп неисправных автомобилей марки Holden модели Deer, 1947 года выпуска, тип кузова лифтбек с объемом двигателя 2981 коробка передач робот в Санкт-Петербурге.

Test, just a test

(RichardClike, 25. 6. 2022 11:09)https://mixfilesmaker.com/

Ekq 4 Bvlr Nx

(JibOHKA, 23. 6. 2022 17:22)

https://topregabalin200.top

velo

(velolthago, 23. 6. 2022 8:08)

Здравствуйте друзья

договор займа между юридическими лицами

(Patricklyjb, 23. 6. 2022 1:10)

Приветствую Вас друзья!
Есть такой замечательный сайт https://dengi-do-zarplaty.ru/
Отличные наличные – ведущая компания в сфере микрокредитования, деньги будут у вас на карте через 15 минут. Оформить займ можно круглосуточно, в выходные и праздники.Мы применяем самые передовые технологии, чтобы вы могли за 15 минут получить займ на карту или наличными.Наш сервис доступен везде где есть интернет, получить деньги можно в одном из наших отделений или круглосуточно не выходя из дома.

XEVIL 5: Nejlepší program pro řešení CAPTCHA je nyní k dispozici !

(RitaSl564, 21. 6. 2022 2:19)

XEvil 5.0 automaticky řeší většinu druhů captchas,
Včetně takového typu captcha: ReCaptcha-2, ReCaptcha-3, Hotmail (Microsoft), Google, Solve Media, BitcoinFaucet, Steam, +12000
+ hCaptcha podporováno v novém XEvil 6.0! Stačí vyhledat XEvil 6.0 na YouTube

Máte zájem? Jen google XEvil 5.0.14
P.S. Zdarma XEvil Demo je k dispozici !

Taky, do 20. června je k dispozici Obrovská sleva: -30%!

XEvil.Net

Zkontrolujte nové video na YouTube:
"XEvil 6.0 <Beta>1] + XRumer multhithreading hCaptcha test"

Стоимость таможенного оформления

(hile, 17. 6. 2022 19:28)

Морские перевозки очень популярны, и этот тип транспортировки обширно эксплуатируется во всех шести континентах. Почти в каждую континентальную территорию возможно поставить всяческий товар. «ВЭД ЛАЙН» https://ved-line.ru представляет все модели обслуживания интермодальных грузоперевозок, проектные и тайм чартерные услуги. За время деятельности у нас сформировались весьма безупречные и твердые отношения с международными морскими линиями и частными владельцами морских судов. Наши расценки крайне привлекательны, а наше обслуживание всегда повышается благодаря прошедшему подготовку штату, занимающемуся морскими мультимодальными перевозками.

является СМИ и не имеет прав аккредитованного ресурса

(Michaelmug, 14. 6. 2022 22:46)

Новостным сайтом не может считаться первый попавшийся ресурс. В соответствии с законом «О средствах массовой информации», принятым в последней редакции Государственной Думой РФ 3 июня 2011 года, для регистрации сайта в качестве СМИ его владельцы должны подать соответствующее заявление. При отсутствии регистрации Роскомнадзора, сайт юридически не является СМИ и не имеет прав аккредитованного ресурса.

https://ruposters.ru/news/opinion

онлайн займы история

(Patricklgkt, 14. 6. 2022 6:45)

Привет дамы и господа!
Есть такой замечательный сайт https://dengi-do-zarplaty.ru/
Отличные наличные – ведущая компания в сфере микрокредитования, деньги будут у вас на карте через 15 минут. Оформить займ можно круглосуточно, в выходные и праздники.Мы применяем самые передовые технологии, чтобы вы могли за 15 минут получить займ на карту или наличными.Наш сервис доступен везде где есть интернет, получить деньги можно в одном из наших отделений или круглосуточно не выходя из дома.

Rather, rather

(Tommysouff, 12. 6. 2022 16:47)

I think, that you are not right. Let's discuss it. Write to me in PM, we will talk.
https://family-guy-porn.com
https://gay-teens.cc

Here those on! First time I hear!

(Tommysouff, 12. 6. 2022 11:30)

I apologise, but, in my opinion, you are not right. I can defend the position.
https://upsidedowncloset.com
https://sobegayinfo.com

Bravo, excellent idea and is duly

(Tommysouff, 12. 6. 2022 11:30)

It is remarkable, rather useful idea
https://dizzydee.net
https://gauraprema.com

Advanced Excel Formulas &amp; Functions - Corporate Finance ...

(Davidinila, 10. 6. 2022 20:26)

edX

57325,South Dakota,United States

basic excel

https://www.webwiki.com/psbfglobal.com

casino bonus ohne einzahlung vulkan vegas

(belleFiree , 10. 6. 2022 4:00)

https://sio2.mimuw.edu.pl/c/pa-2018-1/forum/84/2737/#forum-anchor-39234
https://pawoo.net/web/statuses/108436662313037215

caxino casino no deposit bonus codes
casino mondorf
casumo casino was ist das


1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53

následující »